כאבים בבטן התחתונה – הגורמים שכדאי להכיר

postview
timetoread
6 דקות
כאבים בבטן התחתונה – הגורמים שכדאי להכיר

סביר להניח שכולנו חווינו, ועוד נחווה, כאבי בטן בחיינו. מדובר, לרוב, בסימפטום שמעיד על בעיה בחלק אחר של הגוף ולרוב חולף כלעומת שבא. אך מה קורה עם כאבים בבטן התחתונה? האם יש להם משמעות שונה? מה הם אומרים לנו ומתי כדאי לגשת להיבדק? כל הגורמים לכאבים בבטן התחתונה ואיך מתמודדים איתם.

כאבי בטן תחתונה
כאבי בטן תחתונה

כאבי בטן תחתונה מהווים, לרוב, נורת אזהרה שמאותתת על בעיה מסוימת בגופנו, החל מגזים, לתוספתן דלקתי, ועד לבעיות במערכת הרבייה. אזור הבטן התחתונה הוא אזור רגיש עם רגישות עצבית גבוהה, ולכן יכול גם להקרין כאבים שנובעים מבעיות באזור אחר בגוף. לכן כדאי להתייחס ברצינות לכל כאב בטן תחתונה, שכן לרוב כאב בבטן התחתונה יעיד על בעיה מערכתית שדורשת טיפול.

לכאבים בבטן התחתונה יכולים להיות מגוון של גורמים מכיוון שבאזור הבטן התחתונה מערכות רבות. לכן, כדי לקבל את הטיפול הרפואי המתאים, חשוב לאבחן את הגורם הנכון. זאת לרוב יבוצע על ידי תשאול ראשוני ובדיקות דם. בכל מקרה של כאבים בבטן התחתונה שנהיים אקוטיים יש לגשת לקבלת טיפול רפואי מיידי.

כאבים בבטן התחתונה יכולים גם להופיע כתוצאה ממצב רגשי קיצוני, חולשה או טראומה שמשפיעה על כלל המערכות בגוף. לכן, במידה ולא מצאנו גורם פיזי שמסביר את הכאבים בבטן התחתונה, תמיד כדאי גם לבחון את המצב הנפשי.

 

כאבי בטן תחתונה - סיבות

 

הגורמים הנפוצים לכאבים בבטן תחתונה

גזים 

פליטת גזים מהמעי היא פעולה טבעית של מערכת העיכול, אך במצב של ריבוי גזים עלולים לחוש כאבים בבטן התחתונה. לרוב לא מדובר בבעיה חמורה אלא פשוט קושי בפירוק וספיגה של מזון בגוף. גזים יכולים להיגרם כתוצאה מתזונה לקויה או שלא מתאימה לגוף והוא מתקשה לפרק אותו. בנוסף, כשאין תנועתיות תקינה של המעי ללא התרוקנות תקינה, כמו במצב של עצירות, מצטברים גזים במעי ומחמירים את הכאבים בבטן התחתונה. במקרים נדירים, גזים מהווים תסמין למחלה חמורה יותר של מערכת העיכול. בגישה הנטורופתית, גזים מרובים במערכת העיכול מבטאים מצב של מערכת עיכול חלשה המתקשה לפרק ולספוג מזון. לכן, הטיפול יכלול תכנית תזונתית קלה לעיכול ואנטי דלקתית במטרה לשפר את תהליכי הפירוק והספיגה. תזונה מסוג זה תוריד את העומס ממערכת העיכול, ובמקביל תחזק ותשקם את תפקוד מערכת העיכול.

עצירות 

מצב של עצירות מוגדר כאשר אין יציאה יומיומית, כשהיציאה מלווה בתחושת חוסר התרוקנות, או שהיציאה, אם כבר באה, היא קשה, קטנה, יבשה, ומלווה בכאב ואי נוחות. כאבים בבטן התחתונה שכיחים בזמן עצירות שכן הצואה נשארת במעי הגס ולא מתרוקנת. לרוב מדובר בתסמין שיכול להיגרם ממגוון סיבות שחלקן קשורות לתזונה דלת סיבים וחוסר פעילות גופנית. עצירות גם יכולה להיקשר לשינויים הורמונליים, מצב נפשי, חסימת מעי ואף כתופעת לוואי של תרופות פסיכיאטריות. הטיפול שניתן לרוב להתמודדות עם כאבים בבטן התחתונה שנובעים מעצירות הוא תרופות משלשלות, אך חשוב לדעת שאין לקחת אותם לאורך זמן שכן המעי יפתח תלות ותפקודו ייפגע. טיפול נוסף לכאבים בבטן התחתונה כתוצאה מעצירות הוא שינוי תזונתי שיכלול מזונות עשירים בסיבים ומזונות אנטי דלקתיים המסייעים להגביר הפרשות ולהגדיל נפח צואה. 

אי סבילות ללקטוז ולפרוקטוז 

אי סבילות ללקטוז ופרוקטוז מתאר מצב שבו הגוף לא מסוגל לפרק היטב לקטוז, סוכר החלב, ופרוקטוז, סוכר הפירות. אז אלו לא נספגים במעי ובסופו של דבר מפורקים על ידי חיידקי המעי, מה שגורם לתסיסה, גזים וכאבים בבטן התחתונה. אי סבילות ללקטוז או פרוקטוז ניתן לאבחן בבדיקת נשיפה.

 

כאבי הבטן שלך מחמירים? אנחנו מזימינים אותך להשאיר פרטים ונחזור בהקדם

דלקת בדרכי השתן 

דלקת בדרכי השתן נגרמת בעקבות חיידק בדרכי השתן או בשלפוחית השתן. לנשים יש נטייה גבוהה יותר לחוות זיהומים בדרכי השתן אשר לרוב יופיעו אחרי קיום של יחסי מין. בזמן דלקת בדרכי השתן מופיעים כאבים בבטן התחתונה שלרוב מלווים בצריבה בזמן הטלת שתן ודחיפות גבוהה בצורך לשירותים. במקרים חמורים יותר עלולים להופיע, בנוסף לכאבים בבטן התחתונה, גם דם בשתן, חום וצמרמורת. הטיפול השכיח הוא על ידי אנטיביוטיקה כאשר ישנם גם אמצעים טבעיים שמיועדים לשטיפת האיזור ולהקלה על הכאבים. מומלץ מאד למי שסובלת מזיהומים חוזרים, להקפיד על הליכה לשירותים לאחר קיום יחסי מין על מנת לשטוף את שלפוחית השתן. בנוסף לשתות הרבה מים לשטיפת מערכת השתן ולצרוך מזונות עשירים בוויטמין C כגון חמוציות ופירות הדר שהופכים את השתן לחומצי יותר ומקשים על החיידקים להגיע. ישנו גם טיפול נטורופתי אלטרנטיבי שמטרתו לחזק את המערכת החיסונית ולמנוע השתרשות ושגשוג של החיידק בגוף. 

דלקת בכליות

דלקות בכליות יכולות לנבוע ממגוון סיבות, כרוניות ואקוטיות, זיהומית או אוטואימוניות. לרוב, כאבים בבטן התחתונה יופיעו עם תסמינים נוספים והכאב יהיה חריף. במצב כזה יש לגשת באופן מידי לבדיקת דם וקבלת טיפול רפואי. 

דלקת התוספתן (אפנדיציטיס) 

כאבים בבטן התחתונה בצד הימני יכולים להעיד על דלקת בתוספתן שהוא המשך היוצא מהמעי הגס. הכאבים בהתחלה יהיו עמומים ויתמקדו במרכז הבטן, משם ינדדו לצידה הימני התחתון של הבטן. המעבר מהופעתה הראשונה של הדלקת ועד להגעת כאבים חזקים בבטן התחתונה יכול לקחת שעות ספורות וחשוב להגיע לקבל טיפול רפואי במהירות. מכיוון שבזמן הדלקת פוסקת פעולת המעיים, יכולים להתלוות לכאב גם בחילות, הקאות, חוסר תיאבון וחום. במצב שבו לא מטפלים בדלקת בזמן, עלול להיווצר נקב בתוספתן, תוכן המעי יתפזר בחלל הבטן ותיווצר סכנת חיים. הטיפול לדלקת בתוספתן יהיה, לרוב, כריתתו בניתוח דחוף מכיוון שאפשר לחיות בלעדיו. 

זיהום במעי 

זיהום במעי יכול להיגרם מוירוס, חיידק או אמבה, לרוב מועבר על ידי אכילה או שתייה של מזון מזוהם או מגע בשאריות צואה בשל הגיינה לקויה. בנוסף לכאבים בבטן התחתונה, התסמינים הנפוצים הם שלשול, הקאה ולעיתים חום גבוה וגזים. כשמדובר בוירוס קל הוא עובר מעצמו, כאשר מזוהה חיידק הטיפול אנטיביוטי ובמקרה של אמבה הטיפול תרופתי. כאשר הזיהומים חוזרים על עצמם, זה מעיד על חולשה במערכת העיכול שניתנת לחיזוק על ידי טיפול נטורופתי. 

הרפס זוסטר 

הרפס זוסטר, וירוס ממשפחת ההרפס, יכול לתקוף אזורי עצבים שונים בגוף – מהראש עד הבטן. במידה והוירוס תוקף את העצבים המעצבבים את חגורת הבטן, מופיעים כאבים בבטן התחתונה, בשילוב עם שלפוחיות אופייניות להרפס. הטיפול הוא בתרופה המקצרת את משך ההתפרצות ומשחה למניעת זיהומים.

גורמים לכאבים בבטן התחתונה הקשורים למחלות כרוניות:

אנדומטריוזיס 

אחד מהגורמים לכאבים בבטן התחתונה שמחריפים במיוחד בזמן המחזור היא אנדומטריאוזיס. התופעה מתארת מצב שבו שבו תאים דמויי רירית הרחם צומחים במקומות אחרים בגוף שהם לא הרחם, כמו בחצוצרות, בשחלות ובחלל הבטן. בזמן המחזור, אותם תאים, שמפוזרים במקומות אחרים שאינם הרחם, מדממים כפי שתאים של רירית הרחם מדממים, רק שאין להם לאן להתנקז. הם לא יוצאים דרך הנרתיק ובמקום זאת מדממים לתוך חלל האגן וזה מה שיוצר הידבקויות וציסטות וגורם לכאבים בבטן התחתונה. במקביל לטיפול הרפואי, לנטורופתיה יש כלים לשיפור איכות החיים ותפקוד המערכת ההורמונלית לצד האנדומטריאוזיס.

צליאק

צליאק מתאר מצב שבו מערכת העיכול מייצרת נוגדנים כנגד חלבון הגלוטן הנמצא בדגנים מסוימים כגון חיטה, שעורה ושיפון. כאשר ריריות המעי באות במגע עם גלוטן, הנוגדנים תוקפים את החלבון ונוצרת דלקת. הדלקת מתבטאת בכאבים בבטן התחתונה ומלווים בשלשול, גזים ועייפות. אבחון צליאק נעשה בבדיקת דם וביופסיה מהמעי. הטיפול הוא הימנעות מוחלטת ממזונות המכילים גלוטן. 

מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס 

כאבים בבטן התחתונה הם תסמין שכיח של קרוהן וקוליטיס שהן מחלות אוטואימוניות של מערכת העיכול. קוליטיס היא מחלה דלקתית הפוגעת ברירית המצפה את דופן המעי הגס וגורמת לפצעים, מתחילה ליד פי הטבעת ומתפשטת כלפי מעלה במעי הגס ללא פגיעה במעי הדק. קרוהן היא מחלה דלקתית החודרת לשכבות דופן המעי ועלולה להופיע מהפה ועד לפי הטבעת, ללא רצף אחיד. כאבים בבטן התחתונה אצל החולים במחלות מעי דלקתיות הם כאבים כרוניים שלרוב מלווים בתסמינים נוספים כגון שלשול דמי, שינוי הרגלי היציאות, חוסר תיאבון, תת־תזונה וירידה במשקל. שתי המחלות מאופיינות במצבים של התקפים ורגיעה כאשר המטרה של הטיפול בהן, הן הקונבנציונלי והן הנטורופתי, להגדיל את תקופות הרגיעה ולהקטין את ההתקפים. פניה לטיפול רפואי ולהתאמת התזונה תפקיד חשוב מאד בהפחתת הכאבים בבטן התחתונה כתוצאה ממחלות המעי הדלקתיות. 

גורמים לכאבי בטן

גורמים לכאבים בבטן התחתונה הקשורים לבעיה מכנית בגוף:

בקע מפשעתי

כאשר דופן המעי נחלשת, חולשה מולדת או כתוצאה מהזדקנות, המעי יכול להידחס ליצור נפיחות ויופיעו כאבים בבטן התחתונה שיתגברו לרוב בזמן פעילות גופנית ויעלמו במנוחה. לעיתים חלק מהמעי נכלא בחלל הבטן ונדרש ניתוח כדי למנוע פגיעה באספקת הדם למעי.

חסימת מעי 

חסימות במעי נוצרות לרוב בשל הידבקויות הנגרמות מעבר של ניתוחים באזור הבטן, גידולים באזור המעי, בקע מפשעתי או דלקת כרונית. חסימה במעי גורמת לכאבים בבטן התחתונה בעוצמה גבוהה ודורשת טיפול רפואי מיידי.

מחלת הסעיפים – דיוורטיקוליטיס 

דלקת חיידקית במעי הנוצרת בשל בעיה מבנית של המעי. דפנות המעי נחלשות ויוצרות כיסים בהן יכולה להצטבר פסולת המהווה מצע לשגשוג החיידקים, מה שגורם לזיהום, דלקת וכאבים בבטן התחתונה. מאבחנים את מחלת הסעיפים על ידי קולונוסקופיה שמזהה את מצב הכיסים במעי וניתן לטפל בה על ידי מתן אנטיביוטיקה

גורמים לכאבים בבטן התחתונה הקשורים למערכת הרבייה:

תסביב שחלתי 

תסביב שחלתי זה מצב בו שציסטה נוצרת בשחלה וגורמת לה להסתובב סביב עצמה, אז ישנם כאבים חזקים מאד בבטן התחתונה. הטיפול שניתן הוא הוצאה של הציסטה כדי למנוע נזק לשחלה.

תסביך אשך

תסביך אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב סביב עצמו בשק האשכים ואז מופיעים כאבים בבטן התחתונה שהם חריפים במיוחד ומלווים בכאב באיזור האשכים. 

הריון מחוץ לרחם 

כאשר ישנה היצרות או חסימה של אחת החצוצרות, הזרע עלול לפגוש את הביצית בחצוצרה ולהפרות אותה בלי לרדת לרחם. אז הביצית המופרת מתפתחת בחצוצרה, שלא מתאימה לכך, ולכן קורעת אותה. מצב זה גורם לכאבים בבטן התחתונה בעוצמה גבוהה ויש לפנות מייד לטיפול רפואי. 

מחזור וביוץ 

בזמן המחזור ישנן התכווצויות בבטן התחתונה ברחם כחלק מתהליך פינוי תאי הרחם המתים ודימום שלהם מחוץ לנרתיק. העוצמה של כיווץ הרחם תלויה בהורמונים מקומיים בשם פרוסטגלנדינים הנוצרים מחומצות שומן מסוימות שאנו אוכלות, לכן תזונה עשירה באומגה 3 מעודדת הרפיה ומפחיתה את עוצמת הכיווץ. כאבים בבטן התחתונה יכולים להופיע גם כתוצאה מגירוי של השחלות והרחם, לכן יופיעו לעיתים גם בזמן הביוץ או לפני שהדימום מתחיל. אם הכאבים בבטן התחתונה בתקופת המחזור והביוץ בלתי נסבלים, ניתן לקחת משככי כאבים. 

דלקת באגן ומחלות מין 

באזור האגן של האישה נמצאות השחלות, החצוצרות והרחם. דלקת באגן, ומחלות מין אחרות, נוצרת בשל חיידקים, לרוב כלמידיה וגונוריאה, או מוירוס או פטריה. דלקות וזיהומים אלו נחשבים למחלות מין מכיוון שמועברים דרך מגע מיני, לכן הדרך הכי טובה להימנע מהם זה על ידי שימוש באמצעי מניעה כגון קונדום או דיאפרגמה. במקרים אלו, את הכאבים בבטן התחתונה מלווים תסמינים נוספים הכוללים הפרשות ירוקות בעלות ריח חריף, כאבים בזמן קיום יחסי מין ואי נוחות בזמן הטלת שתן. ניתן לאבחן את הדלקת על ידי בדיקת דם ולקבל אנטיביוטיקה לחיסול החיידק. 

כאבי הבטן שלך מחמירים? אנחנו מזימינים אותך להשאיר פרטים ונחזור בהקדם

חפשו מטפלים במערכת העיכול:

יעל אבנון

נטורופתית מוסמכת ומומחית לאבחון בדיקות דם עפ"י מדעים מדויקים. בעלת ניסיון של 20 שנה בטיפול...

מרכז דרך הבטן

המודל הטיפולי המיושם במרכז משלב שיטות מבוססות מחקר מודרני עם שיטות ממסורות ריפוי שנמצאו יעילות...

בני שטיין

רפלקסולוגיה, מסאג שוודי, פנג שווי, צמחי מרפא, תזונה הוליסטית, אימון גופני כתהליך שיקומי וכו..

איה הוד ניקולא

שלום, שמי איה הוד ניקולא ואני מזכירה לאנשים שהם הרופא הכי טוב של עצמם ומנגישה...

אהוד סברדליק

מטפל מאז שנת 1999 ברפואה סינית בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, תזונה ואורח חיים...

טל זייץ

שמי טל זייץ, מטפל בדיקור סיני וצמחי מרפא, מוסמך מטעם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי...

אולי יעניין אותך גם

מומלץ לקרוא גם

קודם
הבא